Kthehu lart

Qumështi i gjirit mbron foshnjat nga alergjitë!

Qumështi i gjirit mbron foshnjat nga alergjitë! GazetaExpress

Gratë që ushqejnë foshnjat e tyre me qumësht gjiri, por të cilat hanë gjatë shtatzënisë së tyre vezë, kikirikë dhe ajkë të ndryshme, i mbrojnë fëmijët e tyre edhe më shumë kundër alergjive.

Kështu thotë një studim i fundit nga spitali i fëmijëve të Bostonit, ndërsa eksperimenti u realizua në minj që konsumonin ushqime alergjike sic janë vezët e kikirikët të cilët transmetonin antitrupat mbrojtës tek pasardhësit e tyre nëpërmjet infermierisë, njofton Klan Kosova.

Ndërsa shumë studime kanë sugjeruar kjo mund të jetë rasti, ky hulumtim nga Spitali i Fëmijëve të Bostonit ofron prova më të qarta se qumështi i gjirit mund të parandalojë alergjitë.

Studimi gjithashtu tregon se si një “mekanizëm biologjik” mund të forcojë tolerancën ndaj ushqimeve të caktuara, duke i hapur rrugën trajtimeve të reja alergjike për foshnjat e rrezikuara të bëra nga antitrupa të pastruara.

  Data: 22 Nentor 2017 04:39
  Autori: GazetaExpress
  • Mami apo babi, cila është fjala e parë që thotë fëmija dhe nga varet ajo

   Mami apo babi, cila është fjala e parë që thotë fëmija dhe nga varet ajo 0

  Të tjera