Kthehu lart

​Peru rrezikon përjashtimin nga Kupa e Botës, këto tre Kombëtare mund ta zëvendësojnë

​Peru rrezikon përjashtimin nga Kupa e Botës, këto tre Kombëtare mund ta zëvendësojnë GazetaExpress

Kombëtarja e Perusë mund të përjashtohet nga Kupa e Botës, nëse shteti merr kontrollin e Federatës së Futbollit

Sipas gazetës peruane, “Libero”, një ligj i propozuar nga Paloma Noceda, kryetarja e komisionit për Rini e Sport, mund të kalojë federatën e futbollit nën kontroll të shtetit – që nuk lejohet sipas rregullave të FIFA-s.

“Nëse ligji kalon tutje dhe FIFA nuk është e kënaqur, ka gjasa që Peru të përjashtohet nga garat ndërkombëtare, përfshirë Botërorin e vitit të ardhshëm”, shkruan Tuttosport.

Sipas tyre në rast se ndodh kjo, atëherë Italia është një nga Kombëtaret favorite për të zëvendësuar Perunë, për shkak të traditës dhe pjesëmarrjes 60 vjeçare.

Por, Italia nuk është e vetmja, pasi aty është edhe kampioni i Amerikës Latine, Kili që renditet në vendin e gjashtë.

Po ashtu për shkak të historisë në garë është edhe Kombëtarja e Holandës. /Express/

  Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:
  Data: 23 Nentor 2017 10:25
  Autori: GazetaExpress

  Komentet

  • ​PSG arrin një rekord të madh në Ligën e Kampionëve

   ​PSG arrin një rekord të madh në Ligën e Kampionëve 0

  Të tjera